Bir Şişe Plaj Kumu Çalan Turiste Ceza 1000 Euro Ceza

Adalet, suç ve ceza… Ülkemizi diğer ülkelere göre kıyasladığımızda; çocuk cinayetleri, çocuk tecavüzleri, kadına şiddet, hırsızlık ve sayamadığımız nice suç unsurları konusunda bile gerideyken diğer ülkeler taşına ve toprağına bile ceza verir olmuş durumda. Nerde bizim eksikliğimiz? Neden insani düşüncelerimizi yitirdik? Bizim ülkemiz kadar mı maddi ve manevi değerlere sahip toprakları var? İşte size ülkesinin kumuna bile değer verip 1 pet şişe kumu bile paylaşmayacak ve ceza verecek kadar ülkesine bağlı bir bir adaletin örneği…

Yerel basında yayınlanan haberlere göre, Sardinya adasının “Zümrüt Kıyılar” olarak anılan kuzeydoğu bölgesinde tatil yapan bir turist, jandarma kontrolüne yakalanmış. Bir pet şişe dolusu plaj kumu çaldığı ortaya çıkınca turiste 1000 Euro para cezası verilmiş.

Beyaz ve ince kumlu sahilleri İtalya’nın en güzel plajları listelerinde ilk sıraya gelmesi ve bu hazineyi korumak adına 2017 yılında çıkarılan yerel bir yasa ile plajlardan kum, midye kabuğu, taş gibi maddelerin alınması yasaklanmıştır. Kum hırsızı olarak anılan kişilere 500-3000 Euro arasında cezalar kesilmektedir.

Sardinya’daki havaalanlarında sık sık turistlerin bavullarında çalıntı kum aramaları yapılıyormuş. Geçen yıl Alghero kendinin havaalanında 200kg’den fazla plaj kumu ele geçirilmiş.