Bursa Çitli Maden Suyu

Türkiye doğal kaynakları ile zengin olan bir ülke ama maalesef bu kaynaklarımızın kıymetini bilmediğimiz için zaman içinde yok olup gidiyorlar. Bunlardan biride Bursa’nın İnegöl ilçesindeki Çitli maden suyudur.

Bu maden suyu o kadar şifalıdır ki Osmanlı zamanında Sultan Abdülaziz’in mide sancıları varmış ve hekimler bu suyu tavsiye etmiş. Padişaha hangi suyu getirseler de fayda etmemiş fakat çitli maden suyu çok iyi gelmiş. Çitli maden suyu sindirim sistemi, safra, karaciğer ve pankreas rahatsızlıklarına iyi geldiği aynı zamanda içindeki demir sayesinde kansızlığa ve deri üzerindeki kırışıklıklara, demir eksikliğine iyi geldiği teşhis edilmiştir. Suyun şifalı olduğu anlaşılınca Abdülhamit döneminde su Osmanlı sarayında taşınmıştır.

Türkiye birinciliğine sahip olan maden suyun değerini yabancı doktorlar çok iyi biliyorlar. Bundan dolayı buranın işletmesini 1800’lü yıllarında M.Anghelos Rindiger ve Eczacı George Dellesuda gibi yabancılar almış. Fransız ve Almanlar bu suyu Avrupa’ya taşıyarak reklamını yapıp, pazarlamışlar. Tek Türkiye’nin değil dünyanın markalarından biri olmuş Çitli maden suyu o zamanlar.

Günümüzde ise bakımı düzgün yapılmadığı için gittikçe su azalmış. Hatta öyle ki çöplükten geçilmez hal almış. yetkililerin acilen tedbir alıp, bu değerli suyun eski değerine ulaşmasını sağlamasında gerekli çalışmaları yapılmasını bekliyoruz.