Güzellik Algısı

Bundan yüz yıllarca öncesine kadar eski Hindistan’da kadınların göğüs duvarındaki bir tutam kıl çok büyük bir güzelliğin göstergesi olarak kabul edilirmiş. Ancak günümüzde hiç de bu şekilde kabul edilmemekte.  Erkeklerde güç ve estetik göstergesi olan kıllanma, kadınlar için ciddi bir sorun oluşturabilmektedir.Birçok ruhsal problem özgüven eksikliği yaşam stardartlarını etkileme gibi etkenlere sebep olabilmektedir.

Normalde erkeklerin kıllanmasının artığı yüz, göğüs sırt ve koltuk altı gibi bölgelerde kadınlarda kalın ve koyu renkli kılların meydana gelmesine kıllanma artışı (hirsutizm) denir. Kısaca problem kadınlarda erkek tipi kıllanma artışıdır. Kadınların küçük bir ortalamasında da bu artış vardır. Bu sıklık etnik kökene ve coğrafi bölgelere göre değişmektedir. Kıllanma artışının kendisi bir hastalık değil, altta yatan önemli hastalığın belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden kıllanma artışının nedeni araştırılmalıdır. hormonal dengesizlikler yaşanılan iklim genetik kalıntılar bile buna sebep olarak gösterilebilinir. Bazen altta çok ciddi bir hastalık yatabilir. Özellikle kıllanma artışı  ergenlikten çok sonra çıktı veya hızla büyüdü ise, altta yatan esas hastalık mutlaka araştırılmalı tedavi olunmalıdır.

Günümüzde hemen hemen bütün hastalıkların erken teşhisinde tedavi mümkün olabiliyor. Erken teşhis hayat kurtarıyor. Bitkilere olan ilgimizde son dönemlerde bir hayli arttı, neler kullanıyoruz nelere dikkat etmemiz gerekiyor birazda bundan bahsedelim. Sağlıksız beslenme koşullarına bağlı olarak vücudumuzdaki bir çok vitaminden mahrum kalmış bulunmaktayız. Düzenli sağlık kontrollerimizi aksatmamız da cabası hal böyle olunca vücumuzdan  bir bir eksilen vitaminlerin başında demir eksikliği baş gösteriyor.

Demir eksikliği dünyada en çok görülen anemi yani kansızlık türüdür. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde demir eksikliğine bağlı anemi oranı yüksektir. Toplumumuzda kansızlık olarakta bilinmektedir.

Demir eksikliği olduğunu nasıl anlarız işte sırasıyla göz atalım.

*Cilt solgunluğu,

*Vücutta güçsüzlük, yorgunluk,

*Konsantrasyon bozukluğu,

*Baş ağrısı,

*Ellerde ve ayaklarda uyuşma,

*Sinirlilik hali,

*Kulakların uğuldaması,

*Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar,

*Tırnakların çabuk kırılması,

*Saçlarda dökülme sayılabilir

Kontrol altına alınmassa ciddi tahribatlara yol açabilir.

Vitamin eksiklikleri bununla da sınırlı değil elbette demir eksikliğinin hemen ardında aslında en çok ihtiyacımız olan bir diğer vitamin ise D vitamini geliyor. En güçlü alım kaynağımız güneştir evet bol bol güneşlenmemiz yürüyüş yapmamız gerekir.

Karşılamadığı durumlarda ise eksik görüldüğü kadarı ile doktor kontrolünde ek vitamin takviyesi yapılabilir.

D vitamini olmadığını nasıl anlarız peki? Gelin onuda yazayım. Eğer sık sık grip oluyorsanız aşırı yorgunluk ve sizi sarsan kemik ağrılarınız var ise başınızda sık sık terliyorsa Depresyon halinden bir türlü çıkmıyorsanız hadi kalkın hemen bir uzmana unutmayın D vitamini eksikliği Kansere yakalanma oranınızı 2 ye katlar.

İnsanlar hastalıkların bu denli hızla artması sonucun da bir çok doğal yönteme başvurmuşlardır.

Bitkiler , doğal probiyotikler, hatta doğal taşlar evet doğal taşlar demişken hafife alınmaz efendim bir çok hastalığı önlediği bilimsel olarak kanıtlanan taşlarımız mevcut. Tabiki herşeyin doğru ölçüde doğru koşullarda kullanılırsa. Doğal taşlardan çok medet uman insanlar olduğunu biliyoruz peki hangi taşlar bunlar?

Örnek vermek gerekirse baş sıralarda Kuvars diyebiliriz faydaları

Beyin fonksiyonlarını uyararak, duygusal dengeyi sağlar.
Pozitif enerjiyi depolar ve kuvvetlendirerek ortama yayar.
Zihinsel formları düzenler.
Bedeni zinde tutar, güç ve canlılık verir.
Öfke, korku, suçluluk ve kıskançlık gibi olumsuz durumlardan korur.
Sevgi ve şefkat duygularını besler, geliştirir.
Göz hastalıklarına karşı olumlu etkileri vardır.
Panik atak, stres, güvensizlik gibi durumlarda olumlu etkileri vardır
Hatta Kuvars ev dekorasyonunda ciddi rol oynamaktadır günümüz şartlarında estetik ve şıklığı bir arada görmek isteyen hanımlar mutfak tezgahlarında kuvarsın karıştırıldığı çimstone tezgahlar tercih etmektedirler. Kullanım alanı bir hayli geniş yelpazeye sahip doğal taşlara bir göz atın derim.

Yalnızca bayan kullanım alanı olarak ta algı oluşmasın elbette Erkeklerde kötü enerjiden uzak tuttuklarına inandıkları bu taşları arabalarına ofislerine masalarına hem görsel hemde psikolojik rahatlattıklarına inandıkları için koymaktadırlar. İhtiyacımız ve kullanım alanımıza göre bizlerde doğal taş edinmeliyiz…!