Osmanlı Tarzı Ev Dekorasyonu

Osmanlı Tarzı Salon Döşemenin Püf Noktaları

Ev dekorasyonunda yükselen trendler arasında, Osmanlı tarzı dekorasyon, gün geçtikçe talebi artan bir akım haline geliyor. Osmanlı mimarisinin ve stilinin, dekorasyondaki yansıması, modern dünyada göz kamaştırıcı bir zevki temsil ediyor.

Göz Kamaştıran Renkler

Evinizin salonunda Osmanlı ihtişamının lüks dokunuşunu yaşamak istiyorsanız, renk seçimleri, kumaş seçimleri, mobilyaların doğal malzemelerden yapılmış olması ve aksesuar seçimi gibi detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Renk seçiminde, Osmanlı döneminin ağırlıklı renklerinden, mürdümler, zümrüt yeşilleri, mor ve bordonun tonları, kiremit renkleri gibi koyu ve iddialı renklerden yararlanabilirsiniz. Bu renklerle kontrast oluşturacak şekilde, altın ve gümüş varaklı aksesuarlardan ve işlemelerden yardım alarak, mükemmel bir yorum elde edebilirsiniz.

Zarif Ama Gösterişli Detaylar Yakalayın

Osmanlı’nın ihtişamı, şüphesiz tüm bu saydığımız ögelerle birlikte, kristal büyük avizeler, çiniler, minderler ve büyük puflardır. Salonunuzda mutlaka çini tabaklar, vazolar gibi objelerden bulundurmalısınız. Günümüzde Osmanlı motifleri kullanılarak yapılan yağlı boya dokulu tablolar da çok ilgi görmektedir. Aksesuarlarınızı eskitilmiş görünümlü olanlardan seçmeniz, minderler, yastıklar ve kumaşlarda Osmanlı motiflerini kullanmanız, küçük dokunuşlarla büyük işler başarmanıza yardımcı olacaktır.