Parlak, Bakımlı, Dökülmeyen Saçlar İçin 9 Püf Nokta

Kimimiz saçlarımızı önemsemiyoruz, kimimiz güzel saçlarımızın olmasını istemiyoruz? Peki saçımızın güzel ve bakımlı olması için ne yapmalıyız?

1-ILIK SU

Yazın soğuk su, kışın sıcak suyla yıkanmaz mı hep saçlar? Aslında yapılan çok büyük bir yanlıştır bu. Su sıcaklığı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Yani saçlarımızı ılık suyla yıkamalıyız. Sıcak su, saçlarımızı hassaslaştırır. Yağlı saçlarınız varsa yağlanmayı da arttırabilir. Bu nedenle saçlarınızı ılık suyla masaj yaparak yıkamaya özen gösterin.

2-SADECE SAÇ UÇLARINA KREM

Saç kremini asla diplere sürmemeliyiz. Diplerde yeni çıkan saçların ek bir bakıma ihtiyacı olmaz. Aynı zamanda saç kreminin, içeriğindeki maddeler yüzünden saç döktüğünü belirtelim. Bu yüzden dipten gelen saçlarınıza krem gelmemesini sağlayın.

3-AŞAĞIDAN YUKARIYA TARAMA

Çoğumuz saçımızı, en dipten uca doğru tararız. Ama asıl yapılması gereken aşağıdan yukarıya taramaktır. Bu sayede saç dökülmesini ve saç yıpranmasını aza indirmiş olursunuz.

4-YAĞLARLA SAÇ BAKIMI

Konu saçların parlak ve sağlıklı olmasıysa tabi ki yağlardan daha iyi bir bakım olamaz. Saçınıza ayda en az 1 kez yağlarla bakım yapmayı ihmal etmeyin. Özellikle hindistan cevizi yağı ,argan, jojoba, badem yağı gibi yağlar saçınızın ihtiyaç olduğu vitaminleri almasında büyük yarar sağlar. Saç uzatmak isteyenler için benim tavsiyem hindistan cevizi.

5-PEELİNG

Yüz, vücut derken peeling sırası saçlarımıza geldi. Saçımızı ne kadar çok şampuanımızla yıkasak da bazen bu saçlarımız için yeterli olmayabiliyor. Saç derimizi derinden temizleyebilmek için peeling çok iyi bir yöntemdir .İsterseniz evde kendi peelinginizi yapabilir ya da dışarıda hazır bulunan peelinglerden satın alabilirsiniz.

6-VİTAMİNLER

Yediklerimizin içinde bir çok vitamin bulunsa bile bazen bu vitaminler saçımız için yeterli olmuyor.Ek vitaminlere ihtiyaç duyabiliyor.Saçınızın bakımı ve parlaklığı için eczanelerden b ve e vitamin ampülleri,badem yağı ve susam yağını alabilirsiniz.Bu aldıklarınızı karıştırıp saçınızda 1-2 saat bekletin ve saçınızı yıkayın.Düzenli olarak  en az iüç hafta arayla yaptığınızda saçınızdaki farkı göreceksiniz.

7-SAÇ TOPLAMA TEKNİĞİ

Saçlarınızı sürekli sıkı sıkı toplayıp kullanıyorsanız saçınızın nefes almasına engel olmuş olursunuz.Bunun yerine saçınızı sıkmayacak modelleri yapmaya çalışabilirsiniz.

8-KEPEK KARŞITI MASKE

İki çorba kaşığı limon suyu ya da elma sirkesini dört su bardağı suyla karıştırın.Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışımla da saçınızı bir kez daha yıkayın.Düzenli kullanımda kepeklerin azaldığını göreceksiniz.

9-İÇTEN BESLEME

İster konumuz yüz olsun, ister saç olsun ne kadar çok ürün kullansak da her şeyin başında günlük hayatta tükettiğimiz besinler geliyor.Her besinden yeterli miktarda tükettiğinizde saçlarınız dahil tüm vücudunuzdaki değişimleri fark edeceksiniz.