Spor Yaptığınızda Vücutta Neler Olur?

Spor yapmak kimi insanlar için hayatın anlamıdır. Kimi insanlar içinde tam tersi zorunluluk… Sporun vücuda sayısız yararı vardır. Yani aslında severek yaparsanız sizin için daha iyi olacaktır. Bunun nedeni sporun kesin olarak yapılması gerektiğidir. Spor yaparken vücudumuzda ne gibi şeyler olur biraz bunlardan bahsedeceğiz.

O yüzden ister sevin ister sevmeyin spor yapmak zorundasınız! Spor yapmayı sevmenize yardımcı olacak bir öneri de spor yaparken giydikleriniz… Spor için alışveriş yaparsanız tayt veya sporcu giysileri almalısınız! Spor yapmak sağlığınızın değerini anlamanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yaşam kalitenizi arttırmanıza ve geliştirmenize yardımcı olmaktadır. Fiziksel performansınızı geliştirir ve kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

Maksimum oksijen kapasitenizi arttırır. Yüksek tansiyon riskini veya ilerlemesini azaltır. Yüksek tansiyonu olanların, tansiyonu kontrol altında tutmasına yardımcı olur. Dinlenme kalp atımını düşürür. Kalp – damar dolaşımını geliştirir.  Kalbinizin bir atımda vücuda pompaladığı kan miktarını artırır. Vücut ısınızı soğutma için, deri yüzeyine gerekli kan akış kabiliyetini artırır. Akciğer kapasitenizi arttırarak, oksijenin akciğerlerden kana geçebilme kabiliyetini arttırır. Kalp krizi geçirdikten sonra, hayatta kalma şansınızı arttırır.

Kandaki yoğunlaşmayı azaltır. Kalbinizin daha verimli pompalama işlevini yapmasını sağlar. Kanınızın kan plazma hacmini genişletir. Orta seviyeli egzersizler sırasında, kalp atım sayısını düşürür. Yaralanmalara karşı korunmayı sağlar. Eklemlerdeki kıkırdak dokunun yoğunluğunu arttırır. Stresle başa çıkmanıza yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizin iyi şekilde çalışmasını geliştirir. Daha saymakla bitmeyecek kadar çok olan yararını şöyle bir kenara bırakıp nerelerde spor yapabilirsiniz onları inceleyelim.

Bunlara en uygun bir örnek bostancı sahil olacaktır. Güzel havaları fırsat bilip kendinizi böyle yararlı bir aktivitenin içinde bulmaya ne dersiniz? Ayrıca spor yapmak depresyonun hafifletilmesine ve atlatılmasına yardımcı olur. Soğuk ortamlara çabuk adapte olma kabiliyetinizi artırır. Bel ağrılarının tedavisi  ve bel ağrılarından doğan sıkıntıların azalmasında rolü oldukça büyüktür. İnsuline karşı, doku duyarlılığını artırarak, kan şekerinin daha iyi kontrol edilmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyonu kontrol için alınan ilaçların, yan etkilerine karşı koymaya yardımcı olur.  Kilonuzu korumanıza veya kilo kaybetmenize yardımcı olur. Yaratıcılık gücünüzün artmasına yardımcı olur. Yağsız vücut dokularınızın korunmasına yardımcı olur. Sağlık harcamalarının ve ilaç kullanımının azalmasına yardımcı olur.

Fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı olur. Yüksek oranda gıda tüketmenizi sağlar, fakat buna rağmen, kalori dengenizin aynı kalmasına yardımcı olur. Ağır ilerleyen şişmanlığa karşı korur. Denge ve koordinasyonunuzun gelişmesine yardımcı olur. Başka bir spor yapacak alan ise parklardır. Herkes için düzenlenen spor aletlerinin de içinde bulunduğu, koşu yolu ve bisiklet yolu yapılan Bahçelievler’i önerebilirim. Düzenli çıkıp spor yaptığınızda ve daha az yiyecek tükettiğinizde karşılığını göreceksiniz.

İştahınızın da kısa süreli etkilerle azaltılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca yaşlı bireylerdeki kısa süreli belleklerin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Kolay ve iyi uyumanıza yardımcı olur. Kilo kaybına, özellikle vücuttaki yağdan kaybetmenize yardımcı olur. Ter bezlerinizin aktif olarak çalışacağı için koltuk altı bölgesinden özellikle bir ter atımı olacaktır. Spor yaparak vücuttan atılan toksin oranı sizin hayat şartlarınızı olumlu etkileyecektir. Bunun dışında da Kemiklerinizin kırılmalara karşı direncini ve yoğunluğunu artırmaktadır. Dinlenme durumundaki metabolik seviyeyi korumanıza yardımcı olur. Kassal güç seviyenizi arttırır ve solunum sistemindeki kasların gücünün ve dayanıklılığın artmasını sağlar. İyi bir fiziksel görünüş sağlar yani bu da demektir ki çelik kadar güçlü ve sağlam görünmenize yardımcı olur. Düzenli yeme – içme, uyku, spor üçlüsünü ne kadar hızlı adapte olursanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Sporla kalın, sağlıkla kalın… 🙂

Spor salonlarında bulunan ticari masaj koltuğu da vücuttaki kan dolaşımını sağlaması, vücudun dinlenmesine etki etmektedir. Bu sebeple masaj koltuklarının hayatımızdaki yeri de büyüktür.