Çocuk Eğitiminde Ceza

Çocuk eğitiminde ceza konusu en tartışmalı konulardan biridir. Bazı aileler çocuğun cezayı hak ettiğini düşünürken bazı ailelerde ceza vermenin ardından pişmanlık duygusuna kapılır. Çocuğa ne şekilde sınır konulacağı ne şekilde yaptırım uygulayacağı anne ve babaların en çok ihtiyaç duyduğu konular arasındadır.

Çocuk eğitiminde ceza konusu genel olarak üç durumda ortaya çıkmaktadır:

  • Çocuğun sorumluluklarını yerine getirmemesi,
  • Çocuğun olumsuz bir davranış sergilemesi,
  • Çocuğun anne ve babasının sözünü dinlememesi.

Odasını ısrarlı bir şekilde toplamayan, ödevlerini yapmayan bir çocuk sorumluluklarını yerine getirmediği için ailenin aklına ceza vermek gelebilir. Bazen de sorumluluk gerektirmeyen durum olabilir. Anne-baba çocuğundan kendi sözlerini dinlemesini ister. Örnek olarak; televizyonu kapatmasını, kendine su getirmesini vb. gibi durumda çocuğun ısrarla anne ve babanın sözünü dinlememesi yine ebeveynler için ceza konusu olmaktadır.

Ceza çocuklara kesin çözüm değildir. Çocuklara ceza uygulamak yerine sorumluluklarını açıklayarak öğretin:

  • Örnek olma,
  • Birlikte yapma,
  • Yalnız yapmasına teşvik etme,
  • Ödüllendirme.

Çocuklarınıza zaman ayırmalısınız. Çocuklarınızı ödüllendirirken, onları uğraşacağı hobilere yönlendirmelisiniz. Çocuklarda estetik ve sanat duygusunu geliştirmek önemlidir. Estetik sadece güzellik değil duyu ve duyguların yetkinliğidir. Çocuk çok güzel bir resim çiziyor ya da oyun hamurları ile oluşturdukları şekiller çok ilginç ve yaratıcı olabilir. Bu tamamen yatkınlık ve çocukta geleceğe yönelik bir hayal oluşabilir. Çocuğun kas hareketlerinin gelişmesi, hayal dünyasının gelişmesi önemlidir. Aile olarak çocuklarınızı iyi gözlemlemeli ve o şekilde yönlendirmelisiniz.