Küçük Çocukları Evde Yalnız Bırakmak

Çocuklar evde yalnız kalma konusunda birbirlerinden farklılık gösterirler. Kimi yalnız kalmaktan korkmazken kimi tam tersi yalnız kalmak istemeyebilir. Peki küçük çocukları evde bırakmak doğru bir davranış mıdır? Ne kadar uyarsanız da onların birer çocuk olduğunu ve yeri gelince mantıkla düşünmeyip hatalar yapabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Bazı ebeveynler çocuklarının önüne birkaç araba, oyuncak bebek, zeka oyunları, kartlar vs bırakıp kısa bir süre de olsa gitmeyi yeterli görebiliyor. Ancak çocuğun önündeki oyuncaklar bir süre sonra ilgisini çekmeyebilir. Özellikle de sizin gittiğinizi anladığında durum vahimdir. Evde dolaşmak için yerinden kalkacağına veya kalkmaya çalışacağına emin olun.

Evinizde onun ilgisini çekebilecek ama aynı zamanda da ona zarar verebilecek aletleri saklamalısınız. Çocuğunuzun güvenliğinden emin olmalısınız. Siz varken de yokken de…  Kısa bir süre evde bırakmak zorundaysanız bakabilecek başka biri de yoksa  en azından can güvenliğini sağlamalısınız. İlgi çekici olup aynı zamanda da kesici delici bir alet onun ulaşabileceği yerlerde olmamalıdır.

Muftak ve banyonuzda bulunan temizlik ürünleri veya ilaçlar, kırılabilecek cam tabak ve bardaklar, kesici bıçak ve makaslar çocuğunuzda merak uyandıracağı için onun göremeyeceği yerlerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Çocuklar zararlı olduklarını bilmedikleri için böyle şeyler onların siz yokken en çok ilgisini çeken şeylerdir. Çok küçük yaşta oldukları için onlara ne kadar anlatsanız da tabii ki sizi anlamayacaklardır. Yani olay tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Çocuklarından sorumlu bireyler olarak onların başına gelenler sizi doğrudan ilgilendirir. Bu konular yüzünden boşanma davaları ile uğraşan bir çok kişi mevcuttur. Anneye emanet edilmiş bir çocuk ve çocuğuna yeterince ilgi göstermeyen bir anne söz konusu olduğunda kafalar biraz karışabilir. Başına gelebilecek herhangi bir zararda (merdivenlerden düşmesi, elini kesmesi, kafasını duvara çarpması vb. )  hastaneye nakliye edilmesi gerekebilir. Bu nakil diğer ebeveyn tarafından duyulduğunda arada çatışmalar başlayabilir. Neden ilgilenmedin? Sen ilgilenseydin böyle olmazdı… gibi birçok sitem dolu söz ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden önceden temkinli olmanızda fayda var. Çünkü onun canı yandığında da yine üzülen en çok sizler olacaksınız.

Tüm bunlar başınıza gelmeden bir yol bulmalısınız. Eğer gerçekten herhangi bir sebepten çocuğunuzu evde yalnız bırakmak zorunda kalıyorsanız ya tedbiri elden bırakmayın ya da güvenebileceğiniz bir kişiye emanet edin. Onun dışında kreş ve anaokulu araştırıp çocuğunuz için en iyisini tercih etmelisiniz. Evde yalnız kalması sizinde tüm gün ondan uzakken aklınızı kurcalayacağı için zaten her ne yapıyorsanız odaklanamayacaksınız. Bu konuda hem bakımı hem eğitiminden sorumlu olan anaokulu öğretmenlerine emanet etmeniz sizin için iyi olacaktır.