Dekorasyonda İskandinav Tarzı

İskandinav tarzı dekorasyon bilindiği üzere minimal, gösterişten uzak, sade ve sıcak dekora sahiptir. Son zamanlara baktığımızda sıkça kullanılan bu tarz yaşam alanlarına sadelik ve sıcaklık getirmektedir. İskandinav tarzı coğrafi koşulların etkisiyle çıkmış olan bir tarzdır. Beyaz ağırlıkta olan bu tarzda koltuk modellerin de beyazın öne çıktığını görürüz.

Koltuk modeli seçiminizi iskandinav koltuk olarak yapacaksanız, eviniz de bulunan diğer mobilyalarınızı da buna uyumlu hale getirmeniz doğru olacaktır. Bundan dolayı evinizi beyazın ağırlıkta olduğu şekilde dekore ederseniz iskandinav tarzı yakalamış olursunuz. İskandinav evlerini incelediğimizde mobilyalarını genelde beyaz ahşaptan tercih ederler. Bu sayede evlerine aydınlık sağlarlar. Beyaza en çok yakışan renkler ise gri, krem, siyah, bej  tonlarıdır.

İskandinav tarzının ayrı bir dekoru bile vardır.  Duvarlarda postlar, dekoratif kanvas tablo, çerçeveler, tüylü halılar ve benzeri dekorasyonlarda olmaktadır. Eğer modern iskandinav koltuk almak istiyorsanız, bu koltuklara uyumlu olan tüylü halılar, uygun laminat parke seçimi ile uyumu yakalayabilirsiniz.

Temel anlamda iskandinav koltuk takımı tahta iskeletin üzerine koyulmuş minderli modellerdir. Bu görünümü ile retro bir havası olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü iskandinav tarzı koltuklar 1980’li dönemlere baktığımızda salon takımlarında ve misafir odalarında en çok kullanılan koltuk takımı modellerinden biridir.  Bu tarz koltuklar mağazalar ve online sitelerde satılsa bile son zamanlarda özel tasarım olarak daha fazla karşımıza çıkıyor. Dilerseniz kendi eviniz için istediğiniz ölçü, renk ve kılıflarda iskandinav koltuk yaptırabilirsiniz. Sizin evinizin ölçülerine göre istediğiniz şekilde koltuk takımı yaptırabileceğiniz https://www.inegolmobilyavadi.com  sizin için ideal bir firmadır.

Genelde oturma odalarında kullanılan bu modeli, dilerseniz salon, mutfakta da kullanabilirsiniz. Ama misafir odalarında daha sık karşımıza çıkmaktadır. Eğer size yadigar olan bir iskandinav koltuk takımınız var ise bunu yeni hale getirerek evinizde vintage tarzını yakalayabilirsiniz. Son zamanlarda çıkan yeşil ve hardal tonlarında olan koltuklar daha çok tercih edilmektedir

İskandinav koltuk takımlarının tahta bir iskeletin üzerine kurulduğu için sağlam olmadığını düşünebilirsiniz, ancak diğer modeller ile kıyas yapıldığında oldukça dayanıklı ve sağlam  modeller olduğunu görebilirsiniz.  Bu tarz koltuk takımlarında keyifle oturabilir ve uzun yıllar kullanabilirsiniz.