Tarih Müzesi Kapadokya

Kapadokya Sanat Tarih Müzesi, Kapadokya’ya kültür gezileri yapan kültür dostlarının vazgeçilmez mekanı. 150 yıllık tarihi konak, Türkiye’de açılan ilk özel el yapımı bebek müzesi olarak hizmet vermektedir.

Kültür Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirme sonucunda “Kültür Bakanlığına bağlı Özel Müze” statüsünü alan Müze, Kapadokya’nın tarihi, kültürel ve mimari özelliklerini yakından görmek ve yaşamak isteyen kültür tutkunları için ideal bir mekan. Kapadokya turunuza, El yapımı bebeklerle tarih ve kültüre görsel bir yolculuk yaparak başlayın…

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Ürgüp’e 5 km mesafedeki Mustafapaşa’da (Sinasos) 150 yıllık tarihi bir konakta hizmet veriyor. Kültür Bakanlığı’na bağlı Özel Müze statüsünü alan Kapadokya Müzesi, Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken müzelerden biri.

Muhteşem tarihi konak, Kapadokya tarihine ve kültürüne ışık tutuyor. Müzede, Türkiye’den ve dünya ülkelerinden el yapımı nadide bebekler, özgün dekor ve kostümleriyle sergileniyor. Türkiye’nin bu ilk özel el yapımı bebek müzesinde, 2000’i aşkın eser, ziyaretçileri sanat, kültür ve tarihte keşif dolu nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. Müzedeki el yapımı bebek kolleksiyonu tarihsel olarak, efsaneler ve destanlarla başlayıp, Cumhuriyet dönemine kadar geliyor.

Müze’de bir yandan Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Mevlana, Aşık Veysel, Hacı Bektaşi Veli, Karacaoğlan, Köroğlu, Dede Korkut, Cihan Pehlivanı Koca Yusuf gibi tarihe malolmuş isimlerin dekorlu kompozisyonlarıyla geçmişe yolculuk yaparken, öte yandan Osmanlı esnafları, saraylı kadınlar arasında dolaşacak, İstanbul tulumbacılarının “yangın var” sesleri arasında koşacak, macuncu, oyuncakçı, yorgancı, bezirgan, şerbetçi gibi kimi sokak satıcılarını kendi çocukluğunuzdan hatırlayacaksınız. Müzede, el yapımı bebeklerin gelenek ve görenekleri yansıtma, farklı kültürleri kaynaştırma, tarihi kişi ve olayları görsel olarak anlatma gücüne tanık olacaksınız.

Müzede, Kapadokya’nın zengin kültürel mirasının en iyi örneklerini görebilirsiniz. Bölgedeki tarihi konaklar içinde en iyi korunmuş mimari yapılardan biri olan Müzede, dönemin ressamı Kostas Meletiyadis’in yaptığı duvar resimlerinin yanı sıra, tandır, iç avlu, ahşap işlemeli renkli kapı, yıldız pencereleri, dolap ve sedirler, taka ve nişlerdeki özel taş işlemeleri, şerbetlik, yüklük, kemer odalarıyla, ziyaretçilere kültürel ve tarihi açıdan benzersiz bir görsel şölen sunuyor.

IstanbulDaily-CityTours Cappadocia Tours çocuklarınızla birlikte modern bir hayattan tarihe görsel bir yolculuk yapabileceğiniz en güzel yerlerden biri..

Adres: Yukarı Mahallesi, Gazi Sk. No:6, 50400 Mustafapaşa Köyü/Ürgüp/Ürgüp/Nevşehir

Çalışma saatleri:

Pazartesi 09:00–19:00

Salı           09:00–19:00

Çarşamba 09:00–19:00

Perşembe 09:00–19:00

Cuma 09:00–19:00

Cumartesi 09:00–19:00

Pazar 09:00–19:00

Telefon: (0384) 353 52 21