Bursa İnegöl Tarihi Su

En değerli en kıymet verilmesi gereken sulardan biride Maden suyudur bunu biliyor muydunuz ? Dünyanın en kaliteli maden suyununda ülkemizde İnegöl den çıktığını !!!

Bir Gazetecinin kaleminden dökülenleri derliyeceğiz bugün Maden suyunun çıkarıldığı alanın içler acısı olduğunu söyleyebiliriz ne acı Ülkemizdeki güzelim değerleri koruyamamak…

“Hafta sonu Superkanal sahibi Fikret Bayram ve İHH Doğal Afet Arama kurtarma birimi başkanı Yavuz Bayram gazeteyi ziyarete giderler ve olaylar gelişmeye başlar onlara Kınık Maden suyu ikram edilir ve sofralarımıza gelen suların orjinal olmadığı birer gazlı içeceğe dönüştürüldüğünden bahsedilir ardından doğal kaynağı ziyaret önerilir ve yola konulur.

Ankara yolu üzerinde bulunan çitli köydeki topraklı yoldan hemen alana ulaşmanız mümkün ancak manzarayı kaldırabilmeniz mümkün mü  bilinmez ?

Maden suyunun tarihi binası yıkılmış. Etrafı çer çöp içinde kalmış. Alana vardığımızda bizi İnegöl Çitli Köyü’nden İbrahim abi karşıladı güler yüzü ile. Selamlaştık tanıştık.

Elinde süpürge kürek, maden suyunun bulunduğu binayı ve alanı bi güzel temizlemiş sabahtan beri.

İbrahim abi Çitli maden suyunun tarihine ve değerine vakıf. Bu değere sahip çıkılmadığı için de çok üzgün.

Define avcıları alanı delik deşik etmişler. Yetmemiş birileri evsel ve sanayi atıklarını getirmiş oraya dökmüş.Kepçeyle bile define aramışlar anlaşılan. Çukurlar açmışlar. Biri tutmuş binanın önündeki ağacı kesmiş götürmüş. Dallarını bırakmış orta yere. Maden suyunun giderini tıkamışlar. Suyun debisi iyice azalmış.

Çevrede gürül gürül akan başka maden suları da var ama onlar meşhur çitli suyu değil.

Merak edip alana gelenlerin çoğu daha tuzlu ve asitli olanı doldurup gidiyor. Alıp götürdüğü suyu meşhur Çitli maden suyu zannediyor ama değil.

Bu alanda üç çeşmeden  maden suyu var.  Meşhur olan, maden suyu olarak geçmişte şişelenmiş, serbest karbondioksitli olan diğer kaynak, maden suyu sodası yapımında kullanılmış.. Üçüncü kaynak ise içimi zor, gazsız ve acı bir su.