İspanyol Dizisi La Casa De Papel

Bildiğiniz üzere son dönemlerde bir hayli popüler dizilerden biri haline gelmiş bir dizi ile karşı karşıyayız. Günümüz gençlerinin diline pelesenk olmuş son derece sürükleyici olaylar silsilesi ve karakterlerin başarılı performansları da cabası. Sosyal medyayı kasıp kavuran popülerliği ile dillerden düşmeyen, ilk bölümden itibaren heyecanı hep üst düzeyde tutan İspanyol dizisi La Casa De Papel  İspanyol kanalı Antena 3’de yayınlanmaya başlamıştı.  Yapım 23 Kasım 2017’de sona erDİ. UyarlamaSI Álex Pina tarafından yapılmıştır. Evet La Casa De Papel’de bir uyarlama ve roman Arjantinli yazar Carlos María Domínguez tarafından 2002 senesinde yazılmıştır. Klasik bilgiler dışında dizi hakkında bilinmeyenlere yönelirsek anlatılacak yüzlerce detay var diyebiliriz.

Diziye başladığınızda kafanızda oturmayan şeyler ilerleyen bölümlerde bir bir yerine oturuyor ve tadına doyamadan maalesef final veriyor.

Diziye hayat veren karakterlerin  aslında net çizgiler ile çekilmiş başarılı oyuncular olduğunu, gerçekte ne kadar umulmadık davrandıklarını, kimi zaman tamamen aykırı olduklarını sanıyoruz ki bunu  çoğunluk anlayabilmiştir. Taktıkları maskeleri bile Salvador Dalí gibi toplumun algısına ve ahlak kurallarına aykırı bir ressama ait olan gruptan beklenmedik ve aykırı davranmamaları yine beklenmedik bir davranış olurdu değil mi?  Nasıl ince bir detay ama!

Dizinin Başlangıcında aslında tamamen hayalet olan Profesörün kurduğu Tezgahın Nelere mal olacağı her ayrıntısını didik didik düşündükten sonra toplam da 5 ay lık bir planın ardından uygulamaya koydukları bir soygunun hikayesi La casa de papel Demir parmaklıklardan hiç korkusu olmayan ekibin bir araya gelmesi ve onları bir araya getiren şeylerin asla tesadüf olmadığı ile ilgili haika bir serüven izliyor olacaksınız.

İzlerken duygusal bir yapınız varsa ara ara mendil kutunuzu elinize almanızda fayda var bir soygun dizisinde ağlanır mı demeyin göz pınarlarınızın dolu dizgin olacağına emin gibiyim. Karakterlerin özel hayatları yaşadıkları ve yansıttıkları Rio ve Tokyonun tutkulu aşkı Berlinin hastalığının belirtileri kullandığı ilaçlar ve ölümü…

Spoiler vermek istemezken bir yandan da kendimi tutamıyorum tanıtım yazısı yayımlarken bile gözlerim doluyor filmi ilk izleyenlerden biri olarak şuan ilk sezondan yeniden başlamış bulunmaktayım. Bu kadar başarılı yapıtlar izledikten sonra Türk dizilerine bakıyorum bir gülme geliyor… Biz ne zaman evrenselleşip önümüze bakacağız bu da ayrı bir Yazı konusu aslına bakarsanız.

Ülkemizde yapılmaya çalışan özenti diziler başarısız mankenden bozma oyuncular eğitimsiz karakterler derken iyice itici bir hal almaya başladı Biz de sistem Biri çıkar patlar Başarı merdivenlerini koşar adım çıkarken gerisin geriye yuvarlanmaya başlıyor her şey bir anda puf….

Dizi de Kurgu bile mükemmel işliyor biraz derine indiğinizde Karakterlerin isimlerinin bile ne derin anlamlar taşıyor anlayabiliyorsunuz bu konuyu dahada heyecan verici hala sokuyor örneğin Can alıcı Berlin karakteri Dizinin 2. dünya savaşında aktif olmuş devletlerin şehirlerini fark ettiyseniz, diziye ikinci pencereden bile bakabilirsiniz. Örneğin Berlin 2.dünya savaşında iktidara gelen nazi almanyasını gözler önüne sererken; Kendi geçmişinden dalgacı bir tavırla bahsediyor ve ne kadar da çok kandırıldığını ve kırıldığını anlatıyor. Bu yıpranmışlık 1.dünya savaşı sonrası Alman’yayı vuran dalganın bir sonucuydu aslında. Ancak Almanya kalkınmayı bildi ve 2.dünya savaşına çok sert ve Nihilizm etkisi ile girdi. Berlin’den ve hastalığından bahsedilirken çok kısa süre sonra ölecek olmasından ve yaşamının ilaçlarına bağlı olduğundan bahsedilir. işte burda net bir şekilde Berlin’in düşüşüne ve kaçınılmaz sona doğru giderlerken Almanya’nın holokostuna benzer bir tavırda olduğunu görüyor, hatta rehineleri bağlı tuttuğu düzende ki gibi bariz bir çağrışımı fark ediyoruz. üstelik polisler Berlin’den bahsederken sahip olduğu hastalık dolasıyla kaybedecek hiçbir şeyi olmayan biri olarak görüyorlar, tıpkı dönem Almanya’sında etkili olan Übermansch gibi.

Düşünsenize filmde basit bir lakap gibi gözüken Şehir adının altında ne anlamlar taşıyor dizi hakkında görüşlerimiz bunlar ile sınırlı değil elbette görüş sunmaya devam edeceğiz.