Liseye Geçiş Sınavlarında Aile Tutumu Nasıl Olmalı?

Hayat bir sınav ve maalesef ki çocuklarımız bunu çok küçük yaşlarda görmeye başlamaktadır. Bunlardan biride lgs Çocuklarımıza ilk önce herşeyin bu sınavdan ibaret olmadığını söylememiz lazım ve bunu sadece sözle değil hareketlerimizle de  yansıtmak lazım.

Çocuklarımızın özgüven sahibi, istediğini bilen, sosyal ve girişimci bir birey olmasını istiyorsak ilk önce bu sınavın sonucunda ona neler katacağını iyi bir okul , iyi bir gelecek ve istediği meslek ne ise ona giden yolun bundan olduğunu söylemelisiniz ve bu ona sorumluluğu verirken en azından idealleri için çalışması gerektiği bilincinde olmalı. Yalnız bunu söylerken ne kadar çalışsa da istediği başarıyı almayabilir. Heyecan ve sınav kaygısı gibi nedenlerden dolayı. Çocuğunuza bunu da ifade etmelisiniz  çocuğunuz çalışırken en azından başarısız olduğunda psikolojik bunalıma girmez ve üstünde baskı hissetmez.

Şunu bilmeliyiz eğer çocuğumuza değer veriyorsak ondan önemli hiçbirşey yok. Lgs zamanı çoğu aile sadece çocuğu ders, test ve okul  olarak sınırlıyor. Oysa ki onlarda bir birey ve hayatın zorluklarını da görecekler ama aynı zamanda hayatın zevkini de çıkaracaklar. Sadece yapmanız gereken ona iyi bir plan yapmak ders çalışıp,test çözüp sorumluluğunu biliyorsa bu çocuğu arkadaşlarıyla bir sinemaya gitmekten ya da sevdiği aktivetelerden alıkoymayın.. Hayatla ne kadar iç içe olursa bir çocuğunuz o kadar hayat da başarılı olur.

Bir de şu durum var sınav bitti okul seçim dönemine girdiniz. Lütfen kendi istediğiniz bölümlere çocuğunuzu zorla sokmayın. Bırakın dilediği mesleği seçsin. Her çocuk doktor, avukat, mühendis olacak diye bir durum yok. İnsan istediği meslekte başarılı ve mutlu olur. Her meslek önemli ve gereklidir. Zorla seçtiğiniz mesleği bitirse ve  o mesleği mutsuz bir şekilde yaptığını görmek sizi mutlu edecek mi?

Çocuğunuzun hangi yeteneklere sahip olduğunu her aile gözlemlemiştir ya da çocuğunuz bunu belirtmiştir. Mesela ingilizce öğretmeni olmak istiyorsa yabancı bölümü olan bir okula verip destekleyebilirsiniz. Ya da inşaat konusuna meraklı bununla ilgili hangi yolu izleyebileceğinizi araştırabilirsiniz. Araç tutkusu mu var onunla ilgili meslekleri birlikte araştırabilirsiniz.

Kısaca çocuğunuzun hayallerine destek olun, kendi yapamadığınız hayallerinizi çocuğunuza yapması için zorlamayın. Çocuk isterse Bursa Ceza Avukatı Elif Çavuşoğlu gibi avukat olabilir isterse de herhangi bir şirkette insan kaynakları yöneticisi. Bırakın çocuğunuz kendi hayallerini yaşasın.